Impresszum Rólunk Jópofa Linkek E-mail Fórum Nemzeti Sport gyalázó Az elmélet Esemélyek

Elmélet


Az elmélet (Dzsí)
Figurák (Bari)
Valentin (Sutyi)
Hangulat (Bari)

Hangulat
Szerzõ: Bari


Megyeszurkeri élmények tudományos összefoglalása

2. fejezet - szurkolási élmény


Lassan közeledik ismét a futballszezon, a megyeszurkereket ismét kitereli szívük az üvegházhatás sújtotta párás kézilabda-csarnokokból a zord idõjárásnak kitett focipályákra.


Az elmúlt közel két évi tapasztalatok feldolgozásának elsõ leckéjeként nem is olyan régen kielemeztük a magyar középmezõny játékosainak motivációit. Ezúttal vegyük górcsõ alá a futballpályák minõségi jellemzõit, és a szurkolói hangulat valamint a pályaminõség interdependenciáit!


1. Definíciók

Érdemes vizsgálódásunkat definíciókkal kezdeni.
Mely tényezõkben mérhetõ a pályaminõség

  • FI1, a szûken vett, primér, futballinfrastruktúra minõsége, azaz a küzdõtér futballozásra alkalmasságának indexe (egyenletes-e a talaj, van-e fû, láthatóak-e a jelek) (fontos megjegyzés: a sportriporterek oktondi módon ezt nevezik elsõdlegesen pályaminõségnek, a Megyeszurker szakirodalom azonban jobbnak látná, ha meghonosodna egy általánosabb értelmezés, hiszen a pálya minõségét számos egyéb dolog is meghatározza, nemcsak a gyep homogenitása)
  • FI2, a tágabban értelmezett, szekunder sportinfrastruktúra (kapuk állapota, hálók egybefüggõsége, eredményjelzõ, kispadok, korlát)
  • FI3, a tercier sportinfrastrukturális jellemzõk (öltözõk, biztonsági rácsalagút az öltözõk és a pálya között)
  • S1, a sportlétesítményben a nézõk részérõl jelentkezõ igények kielégítését célzó primer faktorok (ülések, megközelíthetõség)
  • S2, a nézõi igények szekunder halmaza (fedett lelátók, kitáblázott odavezetõ út, élelmiszerbeszerzési forrás, illemhelyek)
  • S3, a felsõkategóriás, ennél fogva nem elvárt, harmadrangú faktorok (klubszoba, szurkolói kellékek elárusító helye, (lásd még: mörcsöndájzing), õrzött parkolók)

  • Mi befolyásolja a ceteris paribus naturális nézõi lelkesedést (azaz figyelmen kívül hagyva a stadion befolyásoló tényezõit)
  • Lhazai egyik csapat szurkolóinak létszáma
  • Lvendeg másik csapat szurkolóinak létszáma
  • SChazai egyik csapat tabellán elfoglalt helye
  • SCvendeg másik csapat tabellán elfoglalt helye
  • Qhist a két falu történelmi viszálykodásának önkényes jelzõszáma a Dzsí féle® parametrikus skála szerint
  • Qf/m nõk és férfiak jelenléti kvóciense
  • Dhv az összecsapó felek származási helyének egymástól mért távolsága
  • Th a meccsnek helyszínt adó pályán uralkodó hõmérsékleti viszonyok eltérése a területen uralkodó általános klimatikus viszonyok melletti évi középhõmérséklettõl (azaz minél szokatlanabb az idõjárás, annál nagyobb az érték)
  • Qalk átlagos véralkohol szint
  • Ph a helyszínen mérhetõ rendõrségi aktivitásnak a társadalomban átlagosan fellelhetõ rendõri jelenléttõl való eltérése. Azaz, sok és felesleges rendõr ugyanúgy kedvezõtlenül hat a hangulatra, mint a törvényenkívüli állapot, azaz a körzetvédelem teljes hiánya is. A Dzsí féle® ideálállapot: két morcosabb beléptetõbõl, és egy nyugdíjas pályamunkásból álló minimálbrigád.

  • Utólagos megjegyzés: bizonyos közelmúltbéli tapasztalatok rádöbbentettek arra az alaphibára, hogy a mérkõzésen játszó csapatok futballképességének élvezeti értékét csupán a csapatok tabellán elfoglalt helyével reprezentáljuk a képletben. Sajnos szerepeljen bármennyire elõl is egy csapat, finoman szólva akkor is lehet ordenárémód béna, ami alapjaiban rongálja meg a szurkolási kedvet. Nevezzük ezt a képlet értelmezési tartományán belüli "Felsõtárkány-Kisköre exkluziv lokális irregularitás" -ának.


    2. Tézis felállítása

    A hangulati ráta végleges képletbe formálása elõtt röviden foglaljuk össze empirikus tapasztalatainkat: a megyeszurkeri értelemben vett pályaminõség legmagasabb és legalacsonyabb értéke között nem lineárisan skálázható a szurkolói hangulat. A nézõk részérõl hozott lelkesedésnek a hely adottságaival összevetett mértéke adja ki az egy köbméterre jutó szurkolói hevületet. Ennek azonban egy elviselhetõségi felsõérték szab határt, optimumát tehát egy bizonyos értéknél találjuk. Hívjuk ezt a hangulati ráta para-agora viselkedésének, ami példával érzékeltetve azt jelenti, hogy egy Nou Camp méretû és felszereltségû stadionban egy Izsák-Akasztó meccs (lásd az ábrán az NC pozíciót) körülbelül ugyanannyira nem tud hangulatban kiteljesedni, amiképpen a VB-döntõ sem lenne élvezhetõ a zalaszentgróti arénában (lásd a VB pontot az ábrán). Azaz, a maga nemében hasonló skálaértékeket kell felvegyen mind a pályaminõség, mind a nézõi lelkesedés összetevõinek részfaktorai ahhoz, hogy maximális hangulat alakuljon ki. Egy hevenyészett kétdimenziós ábrán ez eképpen jeleníthetõ meg:



    És most térjünk vissza a faktorok képletbefoglalásához. Hamar látható, hogy olyan képletre van szükségünk, mely kifejezi, hogy mindegyik tényezõ ingadozására érzékenyen reagál a végeredmény. Ugyanakkor az együtthatók, és súlyozások tekintetében nem kívánunk állást foglalni, ez egyéni ízlés kérdése. (Simán elõfordulhat, hogy a csupán tercier tényezõként kezelt büfé hiánya nyomán összeomlik a hangulat, míg más esetekben ez csupán könnyen áthidalható idõszakos technikai korlát. Ez tájegységenként és kulturális régiónként változik.

    3. A képlet

    Rántsuk hát le a leplet, a végleges képletrõl, mely legyen bármilyen egyszerû is, összetettségében mégis megbízható eszköz lehet holisztikus megközelítésben elõrejelezni a mérkõzés élményértékét:


    Bari-féle® holisztikus mérkõzésélmény képlet:

    ( FI1 x FI2 x FI3 x S1 x S2 x S3 ) x (Lh x Lv x SCh x SCv x Qhist x Qf/m x 1/Dhv x 1/Th x Qalk x Ph )





    -------- Webmester: Dzsí öccse 2003 --------
    Ajánlott böngészõ: Internet Explorer 6.0
    Ajánlott felbontás: 800*600px


    Támogatóink: